Ana sayfa Duyurular Sağlık Bir Bütündür; Veteriner Hekimsiz Sağlık Olmaz…

Sağlık Bir Bütündür; Veteriner Hekimsiz Sağlık Olmaz…

975

17 Ağustos 2021 tarihinde Bolu Gündem gazetesinde yer alan, “Doktor yerine Veteriner atadı” haberle ilgili Bolu Veteriner Hekimleri Odası Başkanlığımızca yapılan değerlendirmede; haberde kişilerden ziyade veteriner hekimlik mesleğine yönelik son derece haksız, hadsiz ve bilimsel gerçeklerden uzak ifadelerin yer aldığı görülmektedir. Şöyle ki, Ülkemizde veteriner hekimliği mesleği tüm dünyada tıp, diş hekimliği ve eczacılık meslekleri ile birlikte Sağlık Bilimleri kategorisinde yer almaktadır ve veteriner hekimlik eğitimi fizyoloji, patoloji, mikrobiyoloji, parazitoloji, biyokimya ve anatomi gibi temel bilimlerin eğitimleri ile başlamaktadır. Bu eğitimler, beşeri hekim, diş hekimi ve veteriner hekimler için aynı müfredatı içeren ve hekimliğin temelini oluşturan ortak eğitim alanları olup, dünyada bu eğitimler birçok üniversitede beşeri hekim, diş hekimi ve veteriner hekim adaylarının oluşturduğu ortak sınıflarda verilmektedir.

Bu çerçevede birçok Tıp Fakültesinin temel bilimler bölümlerinin öğretim üyeleri, anabilim dalı başkanları da veteriner hekim kökenlidir.

Bolu Veteriner Hekimleri Odası Başkanlığı olarak, veteriner hekimlik mesleğine karşı yapılan bu bilimsel gerçeklerden uzak haksız ve hadsiz ifadeleri ve mesleğimizin kamuoyu nezdinde kişisel husumet ve polemiklere alet edilerek küçük düşürülmesine yönelik yaklaşımları kınıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.