Ana sayfa Medya'da Biz LÜTFEN ONLARI SOKAĞA TERK ETMEYİNİZ!

LÜTFEN ONLARI SOKAĞA TERK ETMEYİNİZ!

189

Bolu Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Ok, koronavirüs salgını sonrası, sokağa terk edilen evcil hayvanlarının sayısının artması üzerine yazılı olarak bir açıklama yayımladı.

Korona virüsünün hayvanlardan insanlara geçtiğine yönelik bilimsel bir kanıt bulunmadığına dikkat çeken Bolu Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası, evcil hayvanlara sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.

 

SOKAĞA TERK EDİLMEKTEDİR

Bolu Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ok açıklamasında; “Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs tarafından meydana gelen Covid-19 hastalığında dolayı evlerine kapanan birçok insanın yaşamları gibi, evcil hayvanların yaşamlarını da olumsuz yönde etkilenmiştir ve ne yazık ki etkilenmeye devam etmektedir. Maalesef hiçbir bilimsel dayanağı olamayan nedenlerle sokağa terk edilen can dostlarımızın sayısında artış gözlemlenmektedir” denildi.

DANIŞARAK BİLGİ ALABİLİRSİNİZ

Virüsün hayvanlardan insana geçtiği yönünde bilimsel bir kanıtın olmadığı vurgulanan açıklamada; “Koronavirüs hayvanlarda bir hastalık etkenidir, doğrudur. Lakin yeni tip koronavirüs’ün (SARS-CoV-2) henüz hayvanlardan insana geçtiği yönünde kanıtlanmış bir bilimsel bulgu yoktur. Bu durumu Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü de desteklemektedir. Bu konuda can dostlarınız veteriner hekimlerine danışarak bilgi alabilirsiniz. Geçtiğimiz günlerde Hong Kong’da yaşayan bir insandan bahsedilen virüsü kapan köpeğin hayatını kaybettiği haberlerinin basında yer almasının ardından sokağa terk edilen hayvan sayısında artış gözlemlenmiştir. Çoğu hayvan sahibi can dostlarını korumak için ne gibi tedbirler gerektiğini veteriner hekimlerine danışarak öğrenmeye çalışmaktadır” ifadelerine yer verildi.

EN İYİ TANIYAN VETERİNER HEKİMLERDİR

Bolu Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ok açıklamasının sonunda şu cümleleri kulland; “Covid-19 hastalığını etkeni evet bir koronavirüs’tür. Lakin bu koronavirüs can dostlarımızdan bulunan koronavirüs ile aynı değildir. Her ikisi de aynı virüs ailesine ait olmakla beraber halk sağlığını korumak adına bu virüs ailesini en iyi tanıyanlar veteriner hekimlerdir.  Ayrıca “koronavirüslerin vahşi hayvanlardan insanlara geçtiği yönünde bilimsel çalışmalar olmakla beraber evcil hayvanlarımızdan insana geçtiği yönünde herhangi bir bilimsel bulgu henüz elimize ulaşmamıştır”