Ana sayfa Medya'da Biz Bolu VHO: 7 Haziran Dünya Gıda Güvenliği Günü

Bolu VHO: 7 Haziran Dünya Gıda Güvenliği Günü

252

Bolu Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası bu yıl 7 Haziran’da kutlanacak “Dünya Gıda Güvenliği Günü” ile ilgili bir açıklama yaptı.

2018 yılında Birleşmiş Milletler (BM) tarafından alınan karar ile 7 Haziran 2019 gününü Dünya Gıda Güvenliği Günü olarak ilan etmiştir.

Gıda Güvenliği kapsamında her bireyin güvenli, besleyici ve yeterli besin maddelerine erişimi temel insanı bir hak olarak görülmelidir. Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarına göre her yıl kimyasallar ve toksinler ile bakteri, virüs, parazit gibi hastalık etkenleri ile kirlenmiş (kontamine) gıdaların tüketilmesi sonucunda her yıl 600 milyon kişide gıda zehirlenmesi vakası yaşanmaktadır.

Maalesef, gıda güvenliğine duyulan ihtiyaç ancak toplu gıda zehirlenmesi vakaları gibi durumların ortaya çıkmasından sonra önemi anlaşılabilmektedir. Uluslararası düzeyde kutlanan “Dünya Gıda Güvenliği Günü” kapsamında gerçekleştirilecek etkinlikler ile tükettiğimiz tüm gıdaların üretim, işleme, hazırlanma aşamalarının yani çiftlikten sofraya, kovandan sofraya gibi yaklaşımların her aşaması için güvenliğinin sağlanması hususunda daha çok emek verilmesinin gerekliliği net bir biçimde ortaya konulmaktadır. Gıda zincirinde yer alan tüm kişi ve kuruluşların güvenli gıda temini konusunda sorumluluğu bulunmaktadır.

Tek Sağlık kavramı çerçevesinden bakış ile, hem bireysel hem de toplum seviyesinde sağlık, beslenmeye sıkı bir ilişki içindedir. Gıda güvenliği disiplinler arası bir çalışma olup, tüm herkesin vicdani yükümlüğü ile yürütülmelidir. Güvenli gıda arzında en büyük etkenin, hayvan sağlığı ile hayvansal üretimin sağlıklı çevresel şartlarda yapılması olduğu görülmektedir. Yani olumsuz bir durumun kaynağında yok edilmesi ile işler başlanmalıdır. Bu noktada çeşitli zoonoz kaynakların toplum sağlığı üzerine olası etkilerini önlemek için emek harcayan, sağlıklı hayvan, sağlıklı çevre, sağlıklı gıda olgusunun sahibi veteriner hekimlerin hizmetleri büyük önem taşır.

Mehmet OK
Bolu Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı